Psikolojik Yeme Bozuklukları

Tıka basa patlayana kadar yemek mi yiyorsunuz? Ya da yemek yiyip sonra kusuyor musunuz? Veya özellikle geceleri mi yemek yiyorsunuz? Yemek yemekle aranızdaki bu sorun psikolojik bir sebebe dayanıyor olabilir.

Defalarca diyet yapıp yeniden kilo alıyorsanız ya da veriyorsanız, sabit bir kiloda durmakta zorlanıyorsanız yapmanız gereken şey sadece diyet olmamalı. Diyet programıyla birlikte spor ve bir psikiyatrist desteğine ihtiyacınız olabilir.

Özellikle bastırılmış duygular, içinize attıklarınız, söylemedikleriniz, kendinizi ifade edemediğiniz durumlar yeme bozukluğunuzun psikolojik nedeni olabilir. Çocukluk sürecinde yaşanmış olan travmalar ya da o dönemde oturmuş bir yeme sistemi diyet yaparken sizi zorlayabilir. Her şeyi açıkça konuşup anlatabileceğiniz birine gerek duyabilirsiniz.

Aşırı egzersiz bağımlılığı, aneroksia nevroza, bulimia nevroza, tepkisel yeme bozukluğu, gece yeme sendromu ve beden imajı kilonuzu ve yeme alışkanlığınızı doğrudan etkileyen psikolojik temeller olabilir. En sık rastlanan yeme bozukluklarından biri olan yiyip kusmak yani diğer adıyla anoreksiya nervoza ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

diyet zayıflama:

sümük yemek, smk yemek, sümük yeme alışkanlığı, sümük yemenin zararları, sümük yeme hastalığı, sümük yemek hastalıkmıdır, sümük yemek psikolojik, çocuklar neden sümük yer, yiyip kusmak, doyduğumu hissetmiyorum, sümük yeme, sumuk yemek, kusmak zayıflatırmı, sümük yemek alışkanlığı, sümük yemenin nedenleri, sümük yemek hastalık mı, sümüğünü yemek, yiyip kusmak zayıflatırmı, çocuklarda sümük yeme, yemek yiyip kusmak

10 thoughts on “Psikolojik Yeme Bozuklukları

 1. 7 yaşındaki oğlum kardeşi doğduktann bir süre sonra 1,5 2 yıl sümük yemeğe başladı nedeni ve zararlarını söylermisiniz

 2. gece onlarca şey yiyorum ama hiç bi şekilde doyduğumu hissetmiyorum ya :(

 3. Sevgili okurlar, yediklerinizi kusmak sizi zayıflatmaz ancak hasta eder ve bunun sonu ölüme kadar gider. Hiç bir ilaç ya da vitamin haplarından alamayacağınız vitamin ve mineralleri yiyeceklerden alarak sadece sağlıklı bir yaşam formuna girebilirsiniz.

  Kilo veremediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Diyet yapıyor ve sonuç alamıyor olabilirsiniz. Bu durumu yaşayan kişiler olduğunu bilmenizi isterim. Ve aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneririm.

  http://blog.diyetlistem.com/kilo-veremiyorum.html

  Unutmayın, kilo vermek düşündüğünüz kadar zor ya da imkansız bir şey olsaydı hiç kimse kilo veremezdi. Ama pek çok başarı hikayesi bulunmakta. İnancınızı asla yitirmeyin.

  Kilo analizini bu sayfadan yapabilirsiniz. http://blog.diyetlistem.com/ideal-kilo-hesaplayici

  Önemli olan sağlıklı ve mutlu olmanızdır.

 4. psikolojik yeme bozukluklarından en çok kadınlar etkileniyo. ben bugüne kadar hiç bi erkeğin canım sıkkın moralim bozuk diye yiyorum dediğini duymadım :( kadın olmak ne kadar zor ya hep diyet hep diyet!

 5. Bir hastalığınız olduğunu mutlaka doktorunuza tasdikletiniz. Doktorunuz ve diyetisyeniniz sizin için en uygun olan diyeti hazırlayacaktır. Yeme bozukluklarında diyetisyen ve psikolog ile beraber durum üzerinde çalışmakta fayda vardır.

 6. ok teşekkürler bende de bu hastalık var. çok fazla yiyorum.. tok olsam bile yiyorum. özelikle geceleri. ne yapmam gerek acaba? çözüm söylemeniz mümkün mmü?

 7. yemek yiyip kusmak yani anoreksiya nervoza hastalığı çoğunlukla ölümle sonuçlanan bir yeme bozukluğudur. yiyip kusmanın zararları arasında en önemlisi kandaki postasyum seviyesinin düşmesi yer alır. kemik erimesi, kemik kırılma riskinin çoğalması ve östrojen seviyesinin düşmesi de bunlardan bir kaçı. depresyon, anksiyete, sosyal fobi, obsesyon, mizaç dalgalanmaları, cinsel istek kaybı ise psikiyatrik belirtiler arasında yer alır. anoreksiya nevroza hastaları çoğunlukla tedaviyi kabul etmezler çünkü kendilerinde bir sorun olmadığına ve sağlıklarının düzelmesi için uğraşan kişilerin, onlara kilo aldırtmaya çalışan kötü niyetli kimseler olduğuna inanırlar. bu hastalığın tedavisinde psikiyatri, psikoloji, beslenme uzmanlığı, endokrinoloji, iç hastalıkları, kadın doğum, ortopedi gibi pek çok dal bir arada çalışmalıdır.

 8. hastalıkların osmanlıca isimlerini yazmışlar içlerinde yeme bozukukları ve psikolojik hastalıkların isimleri de var. buraya yazmak istedim yeşillik olsun çok komikler çünkü. redd-i nimet: anoreksiya nevroza, ısrar-ı sabit: obsesive compulsive bozukluk, manyak-ı cinneti inhitatiye: manik depresif, vaka-ı kuşku: paranoya, bimar-ı bimar : hastalık hastası, sümük-ü daim – grip, kıprama-i daim: parkinson, sark cibani- ciban-il sark – çıban, volkan’ul buzuk-hemoroid,basur, efkar-ı mütemadi: depresyon, mefta-ül uckur: aids, kabz-ul meshane: prostat, benek-i firfiri- kızamık, tütün-ul fosur fosur – akciğer kanseri, sirayet-i vesvese: aile paranoyası, şirpençe:şarbon, Gaka-ül daimi : ishal, bimar-ı behcet : behcet hastalığı, duhul-u hayvanat : zoofili, tırsıye-i anakıb : orumcek korkusu, avdet-i devr-i veled: alzheimer :)))

Bir Cevap Yazın