Bilgisayarın Sağlığa Zararları ve Etkileri

Bugün artık neredeyse 4 yaşındaki bir çocuktan, 70 yaşındaki bir erişkine kadar herkes bilgisayar kullanıyor. Hayatımızı kolaylaştıran bu icadın sağlığımıza aslında o kadar olumsuz etkileri var ki. Obeziteden duruş bozukluklarına, kireçlenmeden kemik gelişiminin yavaşlamasına kadar etkilere sebep oluyor. Ama bilgisayarın sebep olduğu tüm bu zararlarından korunmak da mümkün.

Çocuklar özellikle oyun oynamak ya da ödevlerini yapmak, araştırma ve çizimler için bilgisayar kullanmayı tercih ediyor. 50 yaş üzeri ise daha çok iletişim kurabilmek ve bilgi edinmek amacıyla interneti kullanıyor. Fakat gençler ve orta yaşlılar için durum böyle değil. Bu gruptakiler, tıpkı çocuklar gibi saatlerce bilgisayar başında oturabiliyor. İnternet o kadar geniş bir derya ki, online olarak sohbet de edilebilen oyun odaları ve siteler, içerikler, bilgiler insanları gün geçtikçe daha çok bir bilgisayar bağımlısı haline getiriyor.

Küçük yaşlarda bilgisayar başında fazla zaman geçirenlerde kemik gelişiminde sorunlar ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kambur şekilde bilgisayar başında oturdukları için buna duruş bozuklukları da ekleniyor.

Vaktinizin çoğu bilgisayar başında oturarak geçiyorsa, kilo vermeniz de mümkün değil. Aksine karın ve göbek bölgenizde özellikle yağlanma oluşur. Ki bu da kalp krizi riskini yükselten faktörlerden biri.

Peki bilgisayarın zararlarından nasıl korunulur? Gözler en çok etkilenen organımızdır. Bilgisayar başında dikkatlice bir şeyle uğraştığımızda gözlerimizi çok daha az kırparız. Buna özen gösterebilirsiniz. Göz kuruluğunun pek çok zararı vardır. Bunun için göz damlası da kullanabilirsiniz. Uzmanlar hem göz sağlığı hem de sırt ağrıları ve iskelet yapısının korunması için 45 dakikada bir mutlaka 15 dakikalık ara verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Gözlerinizin sağlığı için bu egzersizleri yapabilirsiniz: sağdan sola ve soldan sağa olmak üzere 6 kere gözlerinizle yavaşça daire çizin. 10 kere yukarı ve aşağı bakın. Uzak bir cisime ve ardından yakın bir cisime bakın ve bunu 6 kere tekrarlayın. Gözlerinizi 3-4 dakika kadar kapalı tutun. Ayrıca ağaçlara, çiçeklere, renkli şeylere bakın. Bu gözeri rahatlatır.

Bilgisayar başında kilo almamak için atıştırmayın. Hareketsizlik kilonun en büyük sebebidir, mutlaka hareket edin. Belirli zamanlarda 15-20 dakika kadar mola vererek hareket edin, esneme hareketleri yapın, ayağa kalkın, yürüyün. Kalorili şeyler yemeyin. Sigara paketinizi uzak bir yere koyun çünkü bilgisayar başında eliniz sürekli sigaraya gider.

Bilgisayarınız işyerinizdeyse, haftasonları (çalışmadığınız zamanlarda) evinizdeki bilgisayarın başına geçmeyin. Dışarı çıkın, arkadaşlarınızla vakit geçirin, eğlenin, sosyal aktivitelere katılın, spor yapın. İşi düşünmeyin, ya da bilgisayar başında her ne yapıyorsanız. Ondan uzaklaşın, nasıl olsa bir süre sonra tekrar orada olacaksınız. Pozitif düşünün, doğada olun.

Obezite ve sağlıksız bir yaşam teknolojinin ilerlemesiyle ve daha rahat, hareketsiz bir hayat yaşamaya başlamamızla birlikte artıyor. Bilgisayarın sağlığa etkileri olumsuz olmasın diye, insanın sosyal bir varlık olduğunu unutmadan, bol su içerek ve sağlığınıza özen göstererek dengede tutmaya özen gösteriniz.

diyet zayıflama:

bilgisayarın sağlığa zararları, bilgisayarın olumsuz etkilerinden korunmak için neler yapılabilir, bilgisayarın zararlı etkilerinden korunmak için, obesimed saglik bakanligi, televizyonun zararlı etkilerinden korunmak için ne yapmalıyız, obesimed alan var mi, bilgisayarın doğaya zararları nelerdir, bilgisayarın olumsuz etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, bilgisayarın olumsuz etkilerinden korunmak için neler yapabiliriz, obesimed kullanan varmi arkadaslar, bilgisayarın doğaya verdiği zararlar nelerdir, bilgisayarın bize ve doğaya verdiği zararlar, obesimed saglik bakanligi onaylimi, bilgisayarın doğaya verdiği zararlar, bilgisayarın doğaya zararları, bilgisayarın sağlık üzerine etkileri, bilgisayarda otururken nelere dikkat etmeliyiz insan sağlığına etkileri nelerdir, bilgisayarların sağlığımıza olumsuz etkileri, bilgisayarin sağlık uzerine etkileri, bilgisayarın sağlık üzerinde etkileri

Bir Cevap Yazın